BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  CANLIErdoğan: İyi bir izolasyonla hastalığın yayılma hızını 2-3 hafta içinde kıracağız

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasında herkesten koronavirüs tehdidini ciddiya almasını istedi. Erdoğan, “İyi bir izolasyonla hastalığın yayılma hızını 2-3 hafta içinde kırarak, süreçten olabildiğince en kısa sürede ve olabilecek en az hasarla çıkacağız" dedi. Erdoğan, “Her türlü senaryoya karşı hazırlığımız vardır” diye konuştu. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

 • İtalya’da 38 yaşındaki Covid-19 hastası: Ateşim en son 10 yıl önce yükselmişti

  İtalya’da koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığına yakalanan ve 17 gündür tedavi gören 38 yaşındaki Fausto Russo, hastane odasından yaşadıklarını anlattı. Russo, hiçbir kronik hastalığı olmamasına ve sigara içmemesine rağmen hastalığı çok ağır geçirdiğini söyledi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

 • Covid-19: İtalya'da ölülerin haysiyetini elinden alan hastalık

  İtalya koronavirüs krizi nedeniyle cenaze törenlerini yasakladı. Virüs pek çok aileyi,  sevdikleriyle vedalaşma şansından mahrum bıraktı.

 • Havaların ısınması yeni koronavirüsü öldürecek mi?

  Havaların ısınmasıyla yeni koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının da yok olacağını umanlar var fakat pandemiye dönüşen hastalıklar mevsimsel salgınlardan farklı gelişiyor. BBC Future bu konuda yapılan çalışmaları inceleyip geleceğe ışık tuttu.

 • Prens Charles'ta koronavirüs tespit edildi

  Galler Prensi Charles’ın koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Prens’in sağlık durumunun iyi olduğu ve eşiyle birlikte İskoçya’daki konutlarında kendilerini tecrit altında tuttukları ifade edildi.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüsten nasıl korunursunuz?

  Sağlık yetkilileri, virüsten kendimizi nasıl koruyabileceğimize dair adım adım yönerge ve tavsiyelerde bulunuyor. Adım adım virüsten nasıl korunabileceğinizi derledik.

 • Koronavirüs salgınında son durum ne?

  Koronavirüse yakalananların sayısı dünya genelinde artmaya devam ediyor. BBC Türkçe’nin periyodik olarak güncellenen haritasında dünya genelindeki son durumu, COVID-19 hastalığına yakalanan ve hayatını kaybedenlerin sayısını görebilirsiniz.

 • Koronavirüs hakkında neler biliniyor, Türkiye'de kaç vaka var?

  Çin'in Vuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüsün tespit edildiği kişilerin sayısı 350 bini, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 15 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsü "pandemi" (salgın) olarak sınıflandırdı. Bu yeni virüs ne kadar tehlikeli, dünya hastalığı kontrol edebiliyor mu? Türkiye'de son durum ne?

 • Koronavirüs salgını özel dosyası

  五人斗地主100'den fazla ülkeye yayılan koronavirüs salgınıyla ilgili son haberler ve analizler özel dosyamızda.

 • Koronavirüs nedeniyle ölüm riski ne kadar büyük?

  Koronavirüs salgınında her ülke kimin test edileceği konusunda kendi yöntemini izliyor. Dolayısıyla, ülkeler arasında vaka sayısıyla ölüm oranlarının kıyaslamasını yapmak yanıltıcı olabiliyor. Ölüm oranları aynı zamanda yaşı, genel sağlık durum ve sağlık hizmetlerine erişim gibi birçok faktöre de dayanıyor.

 • Koronavirüs önlemleri ve uyarıları İstanbul'da hayatı nasıl etkiliyor?

  Koronavirüs ile ilgili alınan önlemler ve yapılan evde kalma uyarıları nedeniyle İstanbul'da sokaklar günden güne sakinleşiyor. Bununla birlikte yetkililer ve uzmanlar, sokağa çıkmama oranının çok daha yüksek olması gerektiği yönünde uyarılar yapıyor. Ege Tatlıcı ve Mahmut Hamsici son günlerdeki kent yaşamını görüntüledi.

 • Koronavirüs: İtalya'daki ölümlerin çoğunluğu neden Lombardia'da?

  五人斗地主İtalya genelindeki koronavirüs ölümlerinin yaklaşık 3'te 2'si, ülkenin 20 bölgesinden biri olan Lombardia'da meydana geldi. Lombardia'da virüsün neden bu kadar yayıldığı ve sıra dışı biçimde yüksek can kaybına yol açtığı sorusuna yanıt aranıyor. Bu kötü tablonun nedenine ilişkin uzmanların sıraladığı bir dizi etkeni derledik.

 • Dünya, Asya ülkelerinin koronavirüs deneyiminden hangi dersleri çıkarabilir?

  İtalya ve İspanya'da her gün yüzlerce kişi koronavirüs salgınından ölüyor. ABD'de de krizin büyümesi bekleniyor. Sadece birkaç hafta önce salgının zirve yaptığı Asya ülkelerinde ise vaka sayıları düşüşte. Dünya Asya ülkelernin deneyimlerinden ne gibi dersler çıkarmalı?

 • 'Vajinismus oldum, tedavisi nedir?'

  五人斗地主Aramızda Kalmasın serisinin bu bölümünde vajinismus var. Türkiye'de kadınların en sık yaşadığı cinsel sağlık sorunlarından biri olan vajinismus genellikle psikolojik nedenlere bağlanıyor. İlişkiye girememe durumu uzmanlara göre toplumda ve aile içinde paylaşılan yanlış bilgilere ve baskılardan kaynaklanıyor. Vajinismus nedir? Tedavisi nasıl oluyor?

 • 'Kızlık zarımı diktirdim, toplum beni buna zorladı'

  BBC Türkçe'nin kadınların cinsel sağlığı ve sorunlarıyla ilgili hazırladığı "Aramızda Kalmasın" adlı serinin ilk bölümünde kızlık zarını diktiren bir kadın yaşadıklarını ve neden bu operasyonu yaptırdığını; uzmanlar da, kızlık zarının toplumda nasıl görüldüğünü ve ne gibi yanlış sembollere dönüştüğünü anlatıyor. Berza Şimşek'in haberi.

Türkiye'de hangi kriterlere göre koronavirüs testi yapılıyor, sayı yeterli mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de şu ana dek 20 bin 345 kişiye korona test yapıldı. Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere çeşitli meslek örgütleri, yurttaşlara yapılan test sayısının artırılması gerektiğini ifade ediyor.

İspanya'da terk edilmiş huzurevlerinde kalan yaşlılar yataklarında ölü bulundu

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden birisi olan İspanya'da askerler terk edilmiş huzurevlerine girdi ve yaşlı kişilerin cesetlerini yataklarında buldu.

Koronavirüs: Covid-19 nedir, salgının önlenmesi için neler yapılmalı?

Dünya Sağlık Örgütü, Aralık 2019'da Çin'in Vuhan şehrinde koronavirus ailesinden yeni bir virüs tespit edildiğini duyurdu. Virüs, başta komşu ülkelerde olmak üzere katlanan vakalar halinde yayıldı.V irüsü bir şehir ya da ülke ile ilişkilendirmek istemeyen DSÖ, salgının adını 11 Şubat'ta COVID - 19 olarak duyurdu. Peki Covid-19 Nasıl bulaşır? Vücuda etkileri nelerdir? Salgınla nasıl mücadele ediliyor?

Koronavirüs: Yasalaşan ekonomik önlemler paketinde neler var?

五人斗地主Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla geçen hafta içerisinde açıklanan önlemler arasında yasal düzenleme gerektirenler dün yasalaştı. Düzenlemelerle en düşük emekli maaşı 1500 TL'ye yükseltilirken, çek, kredi, kredi kartı borçları nedeniyle kara listeye girenlere "sicil affı" yolu açıldı.

Evrimin başlangıcına ışık tutan solucan fosili bulundu

555 milyon yıl önce deniz tabanında yaşayan solucan benzeri bir canlı, hayvanlar aleminin büyük bir kısmının evrimsel kökenlerine ışık tutuyor. Bir pirinç tanesi büyüklüğündeki organizma, vücut simetrisine sahip hayvan türlerinin en eskisi olma özelliğini kazandı.

Koronavirüsle mücadeleye yardım eden robotlar

Koronavirüsle mücadelede robotların kullanımı artıyor. Robot üreticileri siparişlere yetişmekte zorlanıyor. BBC İş Hayatı Teknolojileri Muhabiri Adrienne Murray, ABD ve Çin'de kullanılan robotları inceledi.

Spor ve eğlence sektörleri koronavirüs etkisiyle başa çıkabilecek mi?

Dünya çapında yetkililer çok sayıda insan bir araya geleceği türden etkinlikleri yasaklıyor. Bunun spor ve eğlence sektörlerindeki etkileri yıkıcı olabilir.

İtalya'da karantina kurallarını uygulamak için dronelar kullanılıyor

五人斗地主Ölü sayısının 6.820'ye ulaştığı İtalya'da koronavirüs salgınına karşı getirilen karantina kurallarını ihlal edenleri belirlemek için dronelar da kullanılmaya başladı.

 • 五人斗地主Mobil cihazlara haber yazmak

 • 五人斗地主Radyo programının içerik anonsu